Czy jesteś zakupoholiczką?

zakupoholizm

Konsumpcja, konsumpcja i jeszcze raz konsumpcja. Kochamy robić zakupy, pozwalać sobie na małe zakupowe grzeszki, biegać po wyprzedażach, polować na sale’e i wyszukiwać najlepsze deal’e.

 

Kiedy masz chandrę, lub zły dzień, bo wkurzył Cię szef w pracy, lub mąż, możesz sobie pozwolić na odreagowanie stresu. Czekolada, nieprzyzwoicie duża porcja lodów z bitą śmietaną, drink, a może nowy ciuszek?

Okazuje się, że coraz więcej kobiet wybiera właśnie zakupy jako najbardziej skuteczny sposób na poprawę nastroju i rozładowanie stresu. Nic tak nie cieszy, jak nowa bluzka, torebka, czy piękne szpilki. Radość potęguję cena – znaleźć prawdziwą perłę na wyprzedaży, to jest to!

 

Słabość, czy uzależnienie

Problem pojawia się wtedy, kiedy nie możemy przestać kupować…Uwielbiasz buszować w butikach, potrafisz godzinami spędzać czas w galerii handlowej, wydajesz za dużo pieniędzy na ciuchy, dodatki, akcesoria? Czujesz, że zakupy Cię uzależniły?

Z zakupoholizmu można się śmiać, jako z fanaberii kobiet, które po prostu kochają zakupy i wydawanie pieniędzy, lub naoglądały się „Seksu w Wielkim Mieście”. Tymczasem, zakupoholizm to naprawdę uzależnienie, które może doprowadzić do bankructwa, lub straty bliskiej osoby.

 

Objawy zakupoholizm

Jeżeli występująu Ciebie któreś z poniższych objawów, to znak, że prawdopodobnie jesteś zakupoholiczką. Jeżeli nie potrafisz poradzić sobie z nieustanną, ogromną potrzebą zakupów, koniecznie zasięgnij rady od psychologa.

 

Objawy, które powinny Cię zaniepokoić:

* częste wydawanie całych swoich oszczędności finansowych na produkty;

* brak umiejętności podania racjonalnego powodu zakupienia określonych towarów;

* niekontrolowane nabywanie nowych rzeczy, zazwyczaj niepotrzebnych;

* obsesyjne myśli o kupowaniu nowych towarów;

* chwilowe zaspokojenie tuż po zakupie;

* często zauważa się braki u siebie w nieposiadaniu jakiejś rzeczy;

* gniew czy zdenerwowanie wywołane brakiem możliwości nabycia czegoś w sklepie;

* trzymanie w tajemnicy swoich przyzwyczajeń handlowych;

* ciągła chęć chodzenia po sklepach;

* wyrzuty sumienia.

 

Zakupoholizm w krzywym zwierciadle? Genialna, pełna dowcipu  książka autorstwa SophieKinsela: „_Wyznania zakupoholiczki_”, na której podstawie powstał także film o tym samym tytule.Każda miłośniczka mody powinna przeczytać lub zobaczyć. Można się pośmiać i…zastanowić nad swoim stosunkiem do zakupów.

PODZIEL SIĘ: