Jak zapobiegać zimowej opryszczce?

Jak zapobiegać zimowej opryszczce
Melissa di Rocco z Unsplash

Czy wiesz, że jeśli raz złapiesz wirusa opryszczki wargowej jego pozbycie się jest właściwie niemożliwe? To nie mit! Pierwsze sygnały pojawienia się opryszczki są wyraźnie wyczuwalne. Uczucie mrowienia, świąd lub lekkie ukłucia to pierwsze objawy, które powinny dać ci do myślenia. Nie martw się jednak, gdy opryszczka cię dopadnie, na wszystko znajdą się sposoby, a my na opryszczkę znamy tylko najlepsze!

Jak ustrzec się przed zimową opryszczką?

Przede wszystkim profilaktyka!

  • Codziennie zażywaj cynk – badania wykazują, że cynk blokuje namnażanie się wirusa oraz wzmacnia zewnętrzne i wewnętrzne tkanki warg.
  • Zimą czy latem warto używać pomadki do ust za każdym razem, gdy wychodzimy na świeże powietrze. Nie zapominajmy, by pomadka miała filtr przeciwsłoneczny. Badania wykazują bowiem, że opryszczka może się zrobić po dłuższej ekspozycji na słońce.
  • Unikaj pokarmów bogatych w argininę (czekolada, cola, piwo, orzechy, groszek)- badania wykazują, że wirus wywołujący opryszczkę potrzebuje tego aminokwasu do rozwoju i namnażania się.
  • Staraj się, by nie marznąć – zimą to może być trudne, więc ubieraj się na cebulę, zawsze lepiej zdjąć z siebie sweter niż szczekać z zimna zębami.

Jak zapobiegać opryszczce?

Warto regularnie wzmacniać organizm za pomocą ziół. Pomoże ci w tym jeżówka, która zwiększa odporność i jednocześnie zwalcza wirusa. Nie lubisz parzyć ziółek? Nie przejmuj się! W aptece dostępna jest jeżówka w tabletkach. Już 300 miligramów dziennie wystarczy, by ustrzec się przed opryszczką. Jeśli natomiast masz przeczucie, że na ustach może pojawić się pierwszy wykwit opryszczki, nie czekaj! Smaruj swędzące miejsce wacikiem zwilżonym w wyciągu z balsamowca mirry. Kupisz go w każdym sklepie zielarskim lub aptece.

Zielarze polecają jeszcze jedną roślinę, która z opryszczką radzi sobie doskonale – to melisa lekarska. Olejek z melisy lekarskiej zawiera substancje, które zwalczają wirusa wywołującego opryszczkę. Warto wziąć to pod uwagę w profilaktyce przeciwko tej uciążliwej dolegliwości.

Ponieważ opryszczka jest chorobą wirusową, to łatwo się nią zarazić od kogoś lub przekazać ją bliskiej osobie. Zadbaj o to, by nikt z twoich bliskich nie został zarażony i stosuj najwyższe środki ostrożności, szczególnie jeśli masz małe dzieci.

Opryszczka u dziecka nie będzie tak łatwa do wyleczenia. Dzieciom trudno wytłumaczyć, że nie wolno dotykać bolącego miejsca, drapać strupka czy poszczypywać pęcherzy. Niestety w ten sposób przenosi się wirusa, a drażnienie pęcherzy nie będzie sprzyjało szybszemu wyleczeniu. W takim przypadku idealnie sprawdzą się niewidoczne plastry na opryszczkę www.compeed.pl. Przyklej plasterek na opryszczkę i gotowe! Plastry działają ochronnie i przyspieszają leczenie opryszczki. Są przy tym higieniczne i niewidoczne.

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: