Polscy projektanci mody
Często zachwycamy się projektami zagranicznych kreatorów mody. Od wielu lat za stolice mody uchodzą takie miasta jak Paryż, Londyn, Nowy Jork czy Mediolan…Tymczasem, jak rzekł poeta, „cudze chwalicie – swego nie znacie”. Z naszego kraju pochodzi bowiem wielu projektantów, którzy doceniani są nie tylko w rodzimym świecie mody, ale również na zagranicznych wybiegach. Mało tego, wielu z nich otrzymuje prestiżowe nagrody, ma także szansę na zaprezentowanie się w ramach zagranicznych tygodni mody. Do niewątpliwie najbardziej rozpoznawalnych polskich projektantów należą:
Ewa Minge – która projektowaniem zajmuje się już od 1994 roku, i to zarówno w dziedzinie ubiorów jak i dodatków. Od 1996 roku sprzedaje i pokazuje swoje kolekcje na arenie międzynarodowej, jej pokazy odbywały się m.in. w Berlinie, Mediolanie, Moskwie, Wiedniu, Barcelonie, Madrycie, Genewie, Paryżu, Rzymie, Montrealu, Nowym Jorku. Do tego dwa razy w roku Ewa Minge prezentuje swoje kolekcje podczas Tygodnia Mody Haute Couture w Paryżu; a także bierze udział w pokazach Ready to Wear podczas Nowojorskiego Tygodnia Mody.
Maciej Zień – obecny w branży już od 1996 roku, kiedy to zadebiutował w wieku 17 lat (oficjalny debiut miał jednak miejsce w roku 2000). Jest nie tylko laureatem wielu wyróżnień i nagród, ale też jednym z ulubionych projektantów gwiazd rodzimego showbiznesu. Jako pierwszy projektant mody wystawił swoje kreacje w Muzeum Narodowym (okazją było wówczas 10 lecie twórczości), prezentował również swoje kolekcje pret-a-porter podczas Paryskiego Tygodnia Mody.
Dawid Woliński – który zadebiutował stosunkowo późno, bo w 2003 roku, zdążył jednak zdobyć uznanie w branży. Z pewnością należy do jednego z najbardziej medialnych projektantów, głównie przez to, że pełni rolę jurora w programie Top Model. Stroje Wolińskiego znajdują wielbicielki nie tylko wśród polskich gwiazd, ale też tych zagranicznych (jak Dita von Teese, Michelle Rodriguez). Projektant prezentował również swoją kolekcję w ramach Lizbon Fashion Week.
Oczywiście – polskich projektantów odnoszących sukcesy w kraju i za granicą jest znacznie więcej. Mało tego – w siłę rośnie również młode pokolenie, dopiero kończące szkoły artystyczne i gotowe na podbój modowego świata. Inspirują się zarówno tradycją, jak i nowoczesnością. Współczesny projektant mody musi być kosmopolitą – nie może koncentrować się na jednym kraju czy kulturze.
Istotne jest również, aby nie bał się współpracy z dużymi koncernami odzieżowymi. Gardzenie „sieciówkami” zdecydowanie bowiem wyszło z mody.