Odmrożenia – jak sobie z nimi radzić?

Delikatne odmrożenia zdarzają się dość często, jednak nawet one nie są przyjemne. Co więc zrobić, aby nie mieć większych odmrożeń? Jak postępować, kiedy czekamy w mrozie na autobus czy tramwaj? O tym poniżej.

Czym jest odmrożenie?
Odmrożenie to po prostu uszkodzenie skóry, które powstało w wyniku oddziaływania na nią niskiej temperatury. To, jak ciężkie są odmrożenia, zależy przede wszystkim od temperatury otoczenia oraz od czasu, w jakim skóra była poddawana działaniu tak niskiej temperatury.

Stopnie odmrożenia
Stopnie określają stan i ciężkość odmrożeń.
I stopień – cechują go przejściowe zaburzenia krwi w skórze, ból, obrzęk, pieczenie i świąd skóry, nie ma to większych skutków w przyszłości.
II stopień – cechują go pojawiające się na skórze pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Miejsca takich odmrożeń są potem bardzo wrażliwe na zimno.
III stopień – cechuje go powierzchowna martwica skóry. Gojenie jest bardzo długotrwałe (nawet kilka miesięcy).
IV stopień – cechuje go głęboka martwica, której ulegają zazwyczaj nos, uszy bądź palce. Zdarza się, że zmarznięte części ciała same odpadają. Gojenie takich ran trwa bardzo długo, a i tak pozostają blizny i różne zniekształcenia.

Pierwsza pomoc
Przede wszystkim należy szybko przywrócić krążenie w miejscu odmrożenia. Dawniej polecano, aby odmrożone miejsca nacierać śniegiem. Dziś jednak poleca się ogrzewanie za pomocą kąpieli, gorących okładów o coraz wyższej temperaturze (od +25°C  do +37°C) bądź też nacieranie niewielką ilością alkoholu.
Jeśli odmrożone miejsce się zaczerwieni, to oznacza, że zostało w nim przywrócone krążenie. Oznacza to także, że ta część ciała już nie marznie i ze są usuwane skutki przemarznięcia. Miejsce, które zmarzło, należy dodatkowo natłuścić wazeliną i przykryć suchym opatrunkiem.

Zapobieganie zakażeniu
Aby nie doszło do zakażenia, należy przede wszystkim użyć maści z antybiotykiem (np. maści detreomycynowej). Jeśli odmrożenie jest poważne i pojawiły się pęcherze, to nie wolno tych pęcherzy otwierać czy przekłuwać. Jeśli pęcherze zostaną uszkodzone, to wtedy będą się słabo goić, a także może się wdać zakażenie.
Co ważne, na odmrożone miejsce należy położyć jałowy opatrunek i jak najszybciej udać się do lekarza. Z chorego należy zdjąć mokrą odzież oraz podać mu coś ciepłego do picia.

Zapobieganie
Jak i wielu innym rzeczom i wydarzeniom, także i odmrożeniom można zapobiegać. Zapobieganie polega przede wszystkim na ogólnym hartowaniu organizmu oraz noszeniu odpowiedniej, chroniącej przed zimnem odzieży (także i butów). Zapobieganie to także nie zakładanie złej odzieży, np. zbyt ciasnej bielizny czy uciskających skarpetek. Wszelkie uciski upośledzają krążenie oraz sprzyjają powstawaniu odmrożeń.
Zapobieganie to także codzienne mycie (czyli usuwanie potu i soli), zakładanie świeżej bielizny i skarpetek oraz natłuszczanie odkrytych części ciała kremem.

Przed odmrożeniami należy chronić przede wszystkim dzieci. Dlatego też należy uczulić maluchy, aby podczas zimnych i mroźnych dni nie stały bez ruchu, ale skakały, spacerowały czy chociaż tupały w miejscu.

Climea

PODZIEL SIĘ: