Czy jesteś zakupoholiczką?
Konsumpcja, konsumpcja i jeszcze raz konsumpcja. Kochamy robić zakupy, pozwalać sobie na małe zakupowe grzeszki, biegać po wyprzedażach, polować na sale’e i wyszukiwać najlepsze deal’e.
Kiedy masz chandrę, lub zły dzień, bo wkurzył Cię szef w pracy, lub mąż, możesz sobie pozwolić na odreagowanie stresu. Czekolada, nieprzyzwoicie duża porcja lodów z bitą śmietaną, drink, a może nowy ciuszek?
Okazuje się, że coraz więcej kobiet wybiera właśnie zakupy jako najbardziej skuteczny sposób na poprawę nastroju i rozładowanie stresu. Nic tak nie cieszy, jak nowa bluzka, torebka, czy piękne szpilki. Radość potęguję cena – znaleźć prawdziwą perłę na wyprzedaży, to jest to!
Słabość, czy uzależnienie
Problem pojawia się wtedy, kiedy nie możemy przestać kupować…Uwielbiasz buszować w butikach, potrafisz godzinami spędzać czas w galerii handlowej, wydajesz za dużo pieniędzy na ciuchy, dodatki, akcesoria? Czujesz, że zakupy Cię uzależniły?
Z zakupoholizmu można się śmiać, jako z fanaberii kobiet, które po prostu kochają zakupy i wydawanie pieniędzy, lub naoglądały się „Seksu w Wielkim Mieście”. Tymczasem, zakupoholizm to naprawdę uzależnienie, które może doprowadzić do bankructwa, lub straty bliskiej osoby.
Objawy zakupoholizm
Jeżeli występująu Ciebie któreś z poniższych objawów, to znak, że prawdopodobnie jesteś zakupoholiczką. Jeżeli nie potrafisz poradzić sobie z nieustanną, ogromną potrzebą zakupów, koniecznie zasięgnij rady od psychologa.
Objawy, które powinny Cię zaniepokoić:
* częste wydawanie całych swoich oszczędności finansowych na produkty;
* brak umiejętności podania racjonalnego powodu zakupienia określonych towarów;
* niekontrolowane nabywanie nowych rzeczy, zazwyczaj niepotrzebnych;
* obsesyjne myśli o kupowaniu nowych towarów;
* chwilowe zaspokojenie tuż po zakupie;
* często zauważa się braki u siebie w nieposiadaniu jakiejś rzeczy;
* gniew czy zdenerwowanie wywołane brakiem możliwości nabycia czegoś w sklepie;
* trzymanie w tajemnicy swoich przyzwyczajeń handlowych;
* ciągła chęć chodzenia po sklepach;
* wyrzuty sumienia.
Zakupoholizm w krzywym zwierciadle? Genialna, pełna dowcipu książka autorstwa SophieKinsela: „_Wyznania zakupoholiczki_”, na której podstawie powstał także film o tym samym tytule.Każda miłośniczka mody powinna przeczytać lub zobaczyć. Można się pośmiać i…zastanowić nad swoim stosunkiem do zakupów.